Gemide Alacağınız Maaş..?

Gemiadamları sözleşmeli olarak çalışmaktadırlar. Bu sözleşmeler tayfa sınıfı gemiadamları için genellikle 6 aylık sözleşmeler halindedir. Bu sözleşmeler, gemiadamı gemiye katılmadan önce gemiyi işleten şirketin personel departmanında doldurularak imza altına alınır.

 

Maaşınız iş sözleşmenizde belirtilmektedir. Sözleşmede belirtilen maaşın ufak bir kısmı gemide döviz olarak ödenirken, diğer kısmı sizin gemiye katılmadan önce açacağınız bir banka hesabına yatırılır. Bu hesabı, siz denizde iken yakınlarınızın takibi ve kullanabilmesi amacıyla, istediğiniz yakınınıza vekalet verebilirsiniz.

 

Yabancı bayraklı gemilerde çalışanların SSK primleri yatırılmamaktadır. Bu maduriyetin ortadan kaldırılması için yabancı bayraklı gemileri işleten armatörler, Türk Bayraklı olupta SSK primi yatıran armatörlere göre daha fazla maaş ödemektedirler. Bu fark, gemiadamının bireysel olarak SSK'ya yatıracağı primden daha fazladır.

 

Örnek verilecek olursa,

Proje iştirakçilerimizden Chemfleet şirketi, yabancı bayraklı gemileri işletmekte olup, yağcı ve gemicilere vermiş olduğu maaş değeri aylık 1.136 USD'dir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !