CRUISE (YOLCU GEMİLERİ)

CRUİSE PERSONELİ SERTİFİKA PROGRAMINA KATILMAK İÇİN
1)Katılımcıların en az lise mezunu,
2)21 Yaş veya üzerinde olmaları gerekmektedir.
3)Orta derecede ingilizce bilmek zorunludur.
Cruise Nedir
Kelimenin Türkçe sözlük karşılığı 'Gemiyle gezmek, denizde gemiyle seyahat etmek, gemide tatil geçirmek olarak verilebilir. Tek kelime olarak Türkçede bir karşılığı yoktur. Giderek Türkçeye de 'kruz' olarak girmektedir. Zaten içinde kalıp seyahat edilebilen gemilerin isimleri de Türkçeye 'Kruvaziyer Gemileri' bu turizmin ismi ise 'Kruvaziyer Turizmi' olarak benimsenmiştir.
Cruise Gemisi Nasıl Bir Gemidir ?
İçinde konaklama olanağı (kabin) mevcut, yolcularının her türlü konforunu çeşitli ölçülerde karşılayabilen, yeme, içme ve eğlenme altyapıları olan, limanlar arasında seyrüsefer yapacak makine ve güverte donanımlarına sahip gemilerdir. Her gemi kendi sahip olduğu imkanlar açısından yıldızla derecelendirilmiştir.
Cruise Endüstrisi Nedir
Cruise sektörü Turizm ana sektörü başlığı altında yer alan önemli bir alt sektördür. 2005 yılında dünyada 70'i aşkın Cruise şirketi, kapasiteleri 50 ile 4000 yolcu arasında değişen 270 okyanus aşın cruise gemisiyle, tüm dünyada 2000 liman arasında 13 milyon kişinin seyahat ederek tatil yapmasını sağlamıştır.

Turizm sektörünün en prestijli, son yıllarda en popüler ve en hızlı büyüyen en dinamik endüstrisi Cruise endüstrisidir. Aynca istihdam açısından büyük önem taşımaktadır. Her denize yeni indirilen büyük ölçekli bir gemi, kaptanından, kamarotuna, mühendisinden yağcısına, aşçıbaşıdan kasabına, manikürcüden marangozuna kadar 1000 i aşkın kişiye yeni iş olanağı demektir. Endüstrinin en önemli bileşkenleri, cruise şirketleri, ticketting acenteleri, yer hizmeti veren lojistik şirketleri, personel sağlayıcı firmalar olarak sayılabilir. Doğal olarak bu sektöre hizmet ve ürün sağlayan daha yüzlerce turizm veya turizm dışı sektör vardır.
Türkiye'deki Durum
Ne yazık ki, Türkiye'de kamu veya özel sektörün sahip olduğu uluslar arası niteliklere sahip cruise gemisi diyebileceğimiz bir gemi yoktur. Dolayısı ile cruise şirketi de yoktur. Ancak son yıllarda bazı firmaların yoğun çabaları sonucu gelişen talebe paralel, dünya cruise şirketlerinin ticketing hizmetim sağlayan ciddi kuruluşlar cruise sektörünün temellerini oluşturmaktadırlar.
Gemilerde İstihdam
Bu denli büyüklüğe ulaşmış ve halen büyümesini sürdüren bir sektörün işgücüne olan katkısı da hiçbir zaman yadsınamaz. Bu katkı doğrudan olduğu gibi dolaylı da olabilmektedir. Bugün 10X1.000 i gemilerde, 20.000 i cruise şirketleri içerisinde toplam 120.000 kişi bu sektörde çalışmaktadır. Dolaylı olarak ise gıda/içki sağlayıcıları, mekanik/elektrikli araç satıcıları, liman işletmeleri, transfer şirketleri, havayolu şirketleri, oteller ve araç kiralama şirketleri gibi daha nice şirket çalışanları sayılabilir. Ayrıca, cruise gemilerinde çalışanlar güzel bir atmosferde, temiz, güvenli ve haklan uluslar arası kanunlarca korunmuş bir işkolunda çalışmaktadırlar.

Çoğu gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerden sağlanan bu istihdamla işe alınan kişiler kendi ülkelerinde bulamayacaktan bir sağlık servisini gemide, hem de bedava, bulabilmektedirler. Şunu da göz ardı etmemek gerekir ki, dünya cruise şirketlerinin istihdam ettiği binlerce insan, ülkelerine göre daha fazla ücret aldıktan, bu arada harcamalan çok düşük olduğundan yaptıktan tasarrufu doğrudan ülkelerine aktarmaktadırlar. Böylece, hem ailelerinin gelir seviyesi yükselmeye başlamakta, hem de ülkelerine döviz girdisi olarak önemli katkıda bulunmaktadırlar. İyi yetişmiş bir cruise personelinin denizleri bırakıp karaya dönmesi durumunda işsiz kalma problemi yoktur.
Programlar
ST/HK/FO Modülleri meslek sahibi olmayanlara Meslek Kazandırma Programlandır. Programların başlaması için en az 12 katılımcının kayıt yaptırması gerekmektedir. GS Modülü ise gemide çalışabilecek herhangi bir mesleği olanlara Gemide Çalışma becerisi kazandırmayı amaçlamaktadır.
ModülProgramın AdıAmacıSüresi
STGemilere Servis Personeli Yetiştirme ProgramıRestoran/Bar/Gazino Servis Elemanı Yetiştirme72 Saat
HKGemilere Kat Hizmetleri Personeli YetiştirmeKabin/Kat/Çamaşırhane Elemanlan Yetiştirilmesi72 Saat
FOGemilere Ön Büro Elemanı Yetiştirme ProgramıResepsiyon / Rezervasyon / Purser Elemanlan Yetiştirilmesi72 Saat
GSGemilere Genel Hizmet Personeli Yetiştirme ProgramıTüm diğer hizmetler için mesleği olanları Cruise gemilerine hazırlama Programı36 Saat
DerslerSüreBelge
Cruise Endüstrisine Giriş6 SaatKatılım Belgesi
Maritime English9 SaatKatılım Belgesi
Gemide Çalışma Düzeni ve Prensipleri6 SaatKatılım Belgesi
Gemide Yaşam ve Yolcu İlişkileri6 SaatKatılım Belgesi
Cruise English18 Saat 
DerslerSüreBelge
Servis Tekniği72 SaatSertifika
Kat Hizmetleri72 SaatSertifika
Ön Büro Hizmetleri72 SaatSertifika
DerslerSüreBelge
Denizde Canlı Kalma Teknikleri18 SaatSertifika
Personel Emniyeti ve Sosyal Sorumluluk18 SaatSertifika
Temel İlk Yardım18 SaatSertifika
Yangın Önleme ve Yangınla Mücadele18 SaatSertifika
STCW 95
Standarts of Training Certification and Watchkeeping
Gemi Adamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Tutma Standartları

Uluslarararsı Denizcilik Örgütünün (IMO - International Maritime Organization) 1995 yılında topladığı Konvansiyon sonucunda aldığı ve dünya denizleri üzerindeki tüm gemilerde çalışan personelinin almak zorunda olduğu eğitimler sonucu verilen sertifikalar bütünüdür. Personel beş ayn eğitimden geçerek beş ayn sertifika alır. Bu sertifikalar her beş yılda bir yenilenir ve gerekirse ilave eğitim alınır. Sertifikasız veya süresi geçmiş sertifikalarla gemilerde iş bulmak veya çalışmak imkansızdır.
Program Ücretleri
Eğitim Kiti + temel Cruise eğitimi     72 Saat 1.000 YTL + KDV
Meslek Edinme Modülü                   72 Saat 1.000 YTL + KDV
STCW 95 Modülü                            72 Saat 1.500YTL + KDV
( ihtiyacı olmayanlar bu eğitime tabi tutulmaz)          
BELLİ BAŞLI MESLEKLER
ERKEK/KADIN KABİN GÖREVLİLERİ, KAT YÖNETİCİLERİ, RESEPSİYON MÜDÜRÜ, YARDIMCILARI VE ELEMANLARI, AŞÇILAR VE MUTFAK PERSONELİ, GÜVERTE HOST/HOSTESLERİ, ÇAMAŞIRHANE ELEMANLARI, GENEL TEMİZLİK PERSONELİ, MAITRE d'HOTEL, GARSONLAR VE SERVİS ELEMANLARI, BARMENLER VE BAR PERSONELİ, TEKNİK SERVİSELEMANLARI, DJ'LER, ŞARKICI, DANSÇI, ANİMATÖRLER, MÜZİSYENLER, SİHİRBAZLAR, FİTNESS HOCALARI, MASAJ TERAPİSTLERİ, KUAFÖR, MANİKÜRCÜ, SPA/SAUNA VE DİĞER GÜZELLİK MERKEZİ PERSONELİ, DOKTORLAR, HASTABAKICILAR,HEMŞİRELER VE SAĞLIK PERSONELİ, SATIŞ ELEMANLARI, DANS VE LİSAN HOCALARI, KREŞ EĞİTMENLERİ, GRAFİKERLER, FOTOĞRAFÇILAR, GÜVENLİK ELEMANLARI, MUHASEBE MÜDÜRÜ, YARDIMCILARI VE SATIN ALMA ELEMANLARI, KASİYERLER, HALKLA İLİŞKİLER UZMANLARI, GASİNOLARDA DEALERS, FLOOR MANAGERS, INSPECTORS, CASHIERS, DANS REFAKATÇİLERİ VE DİĞERLERİ...
Modüllere Örnekler
KatılımcıSTCWModülAlacağı Dersler
KuaförYokGSTemel + STCW
KuaförVarGSTemel
BarmenYokGSTemel + STCW
Meslek Yok Tercihi ServisYokSTTemel + Meslek + STCW
Meslek Yok Tercihi KatYokHKTemel + Meslek + STCW
Meslek Yok Tercihi ÖnbüroVarFOTemel + Meslek
Meslek Yok Tercihi ServisVarSTTemel + Meslek
İş Garantisi Varmı ?
Zaten iş garantili eğitim kursu olamaz. Bu durumda iş parayla satılmış olur ki bu da kanuna aykırıdır. Ancak  başarılı kursiyerlerini gemi şirketlerine ve bu konuda çalışan.iş ajanslarına yönlendirerek onların gemilerde iş bulmalarına destek olur.
Truva  Denizcilik olarak iş konusunda bütün destek sağlanır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !